Jak prawidłowo czyścić posadzkę żywiczną?
- Szczegóły
Posadzki żywiczne znajdują zastosowanie w wielu miejscach takich jak sklepy, galerie handlowe, garaże, piwnice, zakłady przemysłowe oraz domy prywatne. Ten rodzaj podłóg staje się coraz bardziej popularny dzięki swojej uniwersalności, odporności na uszkodzenia i działanie substancji chemicznych, a także wieloletniej trwałości w niezmienionym stanie. Bezspoinowo wykonywane podłogi żywiczne tworzą bardzo estetycznie wyglądającą powierzchnię i są dostępne w wielu barwach. Jednak aby przez długi czas ich wygląd był wciąż tak samo dobry, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe czyszczenie.
Utrzymywanie posadzki żywicznej w czystości
Podłogi wykonane z żywicy tworzą jednolitą bezspoinową powierzchnię, dzięki czemu osadza się na nich mniej kurzu i łatwiej oczyszczać ich powierzchnię. Takie posadzki nie wymagają skomplikowanych zabiegów czyszczących – najważniejsze jest ich regularne zamiatanie, aby usunąć piasek oraz inne zanieczyszczenia mogące je zarysować. Codzienne sprzątanie jest szczególnie istotne w miejscach publicznych, w których natężenie ruchu jest bardzo wysokie, natomiast w naszych domach możemy je wykonywać rzadziej, zależnie od potrzeb.
Natomiast aby usunąć trudniejsze zanieczyszczenia oraz pojawiające się plamy, wystarczy umycie podłogi przy pomocy mopa oraz ciepłej wody z dodatkiem wybranego detergentu. To pozwoli na usunięcie całego brudu i przywrócenie powierzchni żywicy lśniącego wyglądu. Należy zwrócić uwagę, jaki preparat wybieramy do mycia posadzki żywicznej. Nie powinien być to standardowy środek do podłóg zawierający mydło albo silnie działające kwasy, ale specjalnie przeznaczony do powierzchni żywicznej, dzięki czemu będzie w odpowiedni sposób pielęgnował i oczyszczał naszą podłogę, przedłużając jej trwałość. Detergenty z zawartością mydła powodują, że na podłodze szybciej osadza się kurz i brud, natomiast te z silnymi substancjami kwasowymi i alkalicznymi mogą powodować odbarwienia bądź uszkodzenia. Dodatkowo należy pamiętać o szybkim działaniu, gdy na posadzkę zostanie wylana silnie żrąca substancja chemiczna. Musimy w miarę możliwości jak najszybciej ją usunąć, a następnie dodatkowo przetrzeć podłogę wilgotną szmatką.
Oprócz miękkich mopów do czyszczenia posadzek żywicznych można używać także specjalnych odkurzaczy piorących oraz gumowych lub piankowych ściągaczek do wody. To wszystko pomoże utrzymać podłogę w dobrym stanie szczególnie w czasie jesieni i zimy, gdy mamy do czynienia z większą ilością wody oraz błota. Na rozległych powierzchniach, na przykład w halach przemysłowych czy w sklepach, wykorzystuje się często mechaniczne urządzenia czyszczące, które usuwają z podłogi piasek i myją jej powierzchnię jednocześnie.
Poza odpowiednimi środkami czyszczącymi warto również regularnie używać preparatów konserwujących, które pozwolą wzmocnić trwałość posadzki. Jeśli natomiast po pewnym czasie podłoga żywiczna będzie wymagała renowacji, często wystarczy mechanicznie przygotować podłoże i nałożyć nową warstwę, która sprawi, że powierzchnia odzyska dawny kolor i blask.