Na co trzeba uważać przy wykonaniu posadzki z żywicy?
- Szczegóły
Posadzki żywiczne to uniwersalny rodzaj nawierzchni o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzą się zarówno w domach, jak i obiektach użytku publicznego czy zakładach przemysłowych. Aby jednak miały oczekiwaną trwałość, wytrzymałość i estetyczny wygląd, muszą zostać prawidłowo wykonane. Na co szczególnie należy uważać podczas wykonania posadzek z żywicy?
Wykonanie posadzek żywicznych – 10 najważniejszych wskazówek
-
Mieszanka żywiczna powinna być dobrana adekwatnie do funkcji, jakie ma spełniać posadzka. Trzeba więc zapoznać się z właściwościami wybranego preparatu. Przykładowo, w miejscach, gdzie istotnym elementem jest elastyczność, rekomenduje się posadzkę poliuretanową.
-
Pierwszym i niezwykle ważnym etapem jest właściwe przygotowanie podłoża. Wierzchnią warstwę posadzki betonowej należy usunąć poprzez śrutowanie, frezowanie bądź szlifowanie. Grunt koniecznie musi zostać dokładnie oczyszczony z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył, brud, substancje oleiste itd. Wszystkie te czynniki mogą powodować słabe połączenie masy z posadzką z żywicy, więc w przyszłości pod wpływem obciążenia mogą pojawiać się odpryski.
-
Podczas czyszczenia nie należy zmywać powierzchni rozpuszczalnikami, gdyż powodują one przenikanie tłuszczu w podłogę, co może skutkować odspajaniem warstwy żywicy.
-
Po oczyszczeniu należy uzupełnić wszystkie dziury, pęknięcia i ubytki w podłożu, aby powierzchnia była jednolita i możliwie jak najbardziej gładka.
-
Należy zwrócić uwagę na wilgotność powierzchni betonowej, która nie powinna przekraczać 5%. W przypadku wyższej wilgotności należy zastosować membranę przeciwwilgociową na bazie żywicy. Jest to ważne w przypadku wszystkich rodzajów posadzek, ale szczególne znaczenie ma dla posadzek żywicznych poliuretanowych.
-
Wymagane spadki posadzki powinny być ukształtowane w podłożu betonowym.
-
Należy zadbać o prawidłowe wykonanie dylatacji konstrukcyjnych i przeciwskurczowych.
-
Błędną praktyką jest dodawanie rozcieńczalników, takich jak np. aceton bądź ksylen, w celu poprawienia rozlewności posadzki żywicznej. Tego rodzaju działania wpływają na obniżenie twardości nawierzchni.
-
Proces wylewania żywicy powinien odbywać się warstwami zgodnie z zaleceniami producenta żywic. Każdy wylany poziom musi wyschnąć i stężeć w czasie, który sugerowany jest przez producenta preparatu.
-
Ostatnia warstwa posadzki żywicznej może zostać zabezpieczona specjalistycznym lakierem, który wpływa nie tylko ochronnie na powierzchnię, lecz także podnosi jej walory estetyczne.